Kreta september 2025

Kreta er ikke tropisk varmt i september/oktober, men det er jammen deilig å reise langt vekk og bryte opp hverdagen litt. I år prøvde vi et nytt hotell etter å ha testet ut to andre hoteller i området, samt leid hus for to år siden, og Alexandra Beach på Agia Marina utenfor Chania var et skjønt sted å være. Med to balkonger, den ene kjempestor og med utsikt til både basseng og hav, tilbrakte vi mye tid her. Med store barn og fire personer som er vant til å drive litt med hver sine ting og med å ha god plass, er det godt med en leilighet med flere soner. Sterk vind, store bølger og litt kjølig temperatur møtte oss de første dagene.

Vi møtte Georgia og hennes forlovede for middag en av de første dagene og som vanlig, snakker vi mye om forskjellene på våre to hjemland. Kultur, samfunn, økonomi, arbeidsliv og rutiner, regler og rettigheter. Det er store forskjeller og vi som bor i Norge føler oss ekstra heldige. Vi har mye å være takknemlige for når det gjelder helseforsikringer, begrensninger for arbeidstid, gode støtteordninger og dekning på barnehageplass. For å nevne noe.

Et par dager etter dette var vår arbeidsdag. Jeg ble hentet på hotellet av Georgia og vi kjørte til verkstedet i Souda. Der jobbet onkelen og broren hennes allerede på spreng med bestillinger og egne varer som skal være med til messe i Athen i januar. Jeg hadde med mine skisser og planer og vi fikk både gått gjennom noen spørsmål Georgia hadde til allerede igangsatte design, og deretter begynt på dagens plan.

En bucketbag med noen nye detaljer og skulderreim. En liten veske, en litt mer pyntet og feminin variant en jeg allerede har, og solbrille-etui som har vært etterspurt lenge, men som er umulig å lage uten å være tilstede. Det måtte mange forsøk til for å bli fornøyd med noe som vil fungere i praksis, passe mange solbriller og være pent av utseende.

Noen uker tidligere hadde jeg tegnet en blomst i to ulik størrelser som på forhånd var laget opp i utstanser, slik at man kan lage helt like former, samt mange etter hverandre. Vi fikk gått igjennom skinnfarger og skrevet ned en lang bestilling på nye Ingrid-clutcher, samt farger på de nye designene før vi ferdigstilte prototypene på det vi hadde påbegynt. Blomstene ble testet flere steder, men vi endte opp med blomster som dekor på solbrille-etuiet, samt på den lille veskemodellen som tidligere ble laget til Regnbuevesker til Pride i 2022 (eller var det 2023?). Den skaper en feminin og litt pyntet detalj som omformer hele veska fra noe enkelt til noe helt nydelig, og vi bestemte oss for å sette den i produksjon i både sort, Cognac, grønt og rosa - og muligens enda flere.

Kreta-veska ble en romslig og stødig veske med mindre synlig reim-feste, nemlig i midten av “bretten” på midten, i maljer tvers gjennom skinnet. Med magnet-reimene på sidene får den et litt mer gøy uttrykk, og magnetlukkingen gir den usynlig lukking.

Magasinveska var allerede i produksjon, men dette ble første gang jeg så den fysisk, noe som gjorde meg full av iver. Noe så gøy! En tanke og en idé som gjennom dialog, skisser, testing og søm - plutselig ble den ferdig og helt slik som. jeg hadde tenkt. Bedre enn julaften!

Bokveska var også nesten ferdig da jeg kom, den måtte gjennom noen runder med vurderinger på lukking og farger, og er allerede satt i produksjon. Den er større enn Hverdagsveska og Honningveska, og rommer derfor romaner og pocketbøker og jeg håper denne får bære historier og eventyr i mange år. Bøker en noe jeg elsker svært høyt og jeg håper denne vil nå ut til de leseglade.

Av andre ting vi landet: Flere bokcover, en miniutgave av Eventyrbagen, flettet skinn på noen nye modeller, Flasketasker i flere farger, og Honningvesker og Ingrid-clutcher med gullbier. Det har vært etterspurt og jeg håper du ønsker deg en veske med gullbie i ditt liv :)

Resten av uka bestod av lange gåturer på strand, bading, middag på restaurant (så deilig å slippe å vaske opp) og kortspill med familien. Vi besøkte Stella sin skinnbutikk i Chania (moren til Georgia driver sin egen veskebutikk i Bettolo i Chanias gamleby, der deres egne produkter selges. Hun blir alltid glad for besøk og jeg liker å se de varene som de slev produserer også.

Å kombinere jobbreise og ferie er en stor glede og utrolig praktisk. Jeg elsker jo å slå flere fluer i en smekk og dette er den aller beste delen av å drive Ile. Å kunne være tilstede og skape, være sammen med Georgia i verkstedet og dermed jobbe så mye mer effektiv med formene, detaljene og fargene. Det er jo her det skjer! Takk for at du leste helt hit. Jeg håper du liker noe av det vi lager!

Bokveska testes ut

Forrige
Forrige

Adventskalenderen SPOILER

Neste
Neste

Høstmarked på Villa Flora